Czeka na nas rekordowa podwyżka składek

Od stycznia 2023 r. wzrośnie ZUS dla jednoosobowego biznesu. Miesięcznie o 207 zł i rocznie o 2486 zł. Ta kwota to baza do ustalenia podstawy składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, stanowiącej 60 proc. O rekordowym wzroście kosztów składek czekającym mikroprzedsiębiorców w przyszłym roku pisaliśmy jako pierwsi już 11 maja br. Natomiast kwota wpisana do projektu budżetu to 6935 zł. Dla prowadzących biznesy oznacza to, że w przyszłym roku zapłacą składki od podstawy 4161 zł, liczonej jako 60 proc.
W tym roku bazą do naliczania składek jest kwota 3553,20 zł. Wzrost podstawy przekłada się na konkretny wzrost składek. Łącznie daje to 1418,48 zł, czyli więcej niż w tym roku o 207,20 zł miesięcznie oraz 2486,40 zł rocznie. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które nie prowadzą intratnego biznesu i których przychód w 2022 r.
To ulga, która pozwala naliczać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy zależnej od dochodów osiągniętych z biznesu. – wielu przedsiębiorców mogła już wyczerpać lub wyczerpie limit czasowy korzystania z tej ulgi.

Błędny system

Eksperci wskazują, że oparcie wysokości składek społecznych na ubezpieczenia przedsiębiorców na obecnym wskaźniku to błąd. Organizacje przedsiębiorców apelują albo o jego zmianę, albo wprowadzenie systemu dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Piotr Podgórski Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl wskazuje, że prowadzący działalność wciąż są przytłoczeni zmianami, jakie wprowadził Polski Ład.

Wyższe limit

Rocznego limitu podstawy składek emerytalno-rentowych. Kwota prognozowanej płacy ogranicza też wysokość podstawy składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
Polski system naliczania składek ZUS za przedsiębiorców jest błędny. Wraz z 351 organizacjami przedsiębiorców przy rzeczniku MŚP wypracowaliśmy postulat, aby na wzór rozwiązań niemieckich wprowadzić dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne, z utrzymaniem obowiązkowej składki zdrowotnej. Utrzymanie ryczałtowej składki na wysokim poziomie, płatnej niezależnie od przychodów, to uderzenie w przedsiębiorców.

REKORDOWA PODWYŻKA SKŁADEK