Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej. Stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 2% do 17%.

Na czym polega opodatkowanie ryczałtem?

Podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowi osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń.

Ryczałt może być opłacalny dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich wydatkówzwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – w rozliczeniu podatkowym nie uwzględniasz kosztów uzyskania przychodów.

Dzięki temu obliczenie podatku jest proste.

Na wniosek podatnika opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody:

  • z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej
  • z tytułu rolniczego handlu detalicznego.

Od 2023 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, czyli najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą.

W przypadku uzyskania przychodów zryczałtowanych:

  • nie rozliczysz się wspólnie z małżonkiem albo jako samotny rodzic
  • nie odliczysz od ryczałtu ulgi na dziecko.

Pamiętaj! Jeżeli masz działalność opodatkowaną ryczałtem i jednocześnie osiągasz przychody opodatkowane według skali podatkowej (na przykład pracujesz na etacie), to możesz skorzystać z ulgi na dziecko w związku z tymi przychodami.

Ryczałt pozwala prowadzić uproszczoną księgowość (ewidencję przychodów), a stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą od 2% do nawet 17%.