Kiedy można skorzystać z preferencyjnego opodatkowania
Z 5% stawki podatku możesz skorzystać, jeżeli w:
- indywidualnej działalności gospodarczej,
- spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej,
- przedsiębiorstwie w spadku
jesteś opodatkowany według skali podatkowej lub 19% podatkiem liniowym, prowadzisz działalność badawczo-rozwojową (działalność B+R), w ramach której wytworzyłeś, rozwinąłeś lub ulepszyłeś kwalifikowane prawo własności intelektualnej (kwalifikowane IP) i osiągasz z niego dochody.
Więcej informacji dotyczących IP BOX znajdziesz w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX.
Czym są kwalifikowane IP
Kwalifikowanymi IP są:
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin,
- autorskie prawo do programu komputerowego.
Więcej informacji dotyczących kwalifikowanych IP znajdziesz w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX.
Dochód (strata) z kwalifikowanych IP
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest wyodrębniona część dochodu (straty), jaki uzyskałeś (jaką poniosłeś) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został przez ciebie osiągnięty (została poniesiona):
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego IP;
- ze sprzedaży kwalifikowanego IP;
- z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Więcej informacji dotyczących ustalania dochodu (straty) z kwalifikowanych IP znajdziesz w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX.
Podstawa obliczenia podatku
Podstawę opodatkowania 5% stawką podatku stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Aby ją obliczyć:
- w pierwszej kolejności oblicz dochód z kwalifikowanego IP wg poniższego wzoru:
dochód z kwalifikowanego IP = przychód z kwalifikowanego IP – koszty (które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu)
Od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej możesz odliczyć koszty kwalifikowane z tytułu działalności badawczo-rozwojowej, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia tego prawa.
- następnie oblicz kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP jako iloczyn:
- dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
- wskaźnika obliczonego według wzoru, który uwzględnia koszty poniesione przez ciebie na działalność B+R, na nabycie wyników prac B+R od podmiotów niepowiązanych i powiązanych, nabycie samych praw własności intelektualnej (tzw. wskaźnik nexus)
Wzór na wskaźnik nexus:
(a+b)*1,3 / a+b+c+d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez ciebie na:
a- prowadzoną bezpośrednio przez ciebie działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b- nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego,
c- nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego
d- nabycie przez ciebie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
- oblicz podstawę opodatkowania jako sumę kwalifikowanych dochodów osiągniętych w roku podatkowym ze wszystkich kwalifikowanych IP
podstawa opodatkowania = kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP 1 + kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP 2 + kwalifikowanych dochód z kwalifikowanego IP 3 + ….
Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na https://www.facebook.com/dgcbiurorachunkowe