Faktoring – sposób na zachowanie płynności
Na ratunek przychodzi jednak faktoring, który może w łatwy sposób pomóc Ci przetrwać czas pomiędzy płatnościami.
Dzięki temu może zachować płynność finansową i uniknąć problemów, które w ostateczności mogą doprowadzić nawet do upadku oraz zamknięcia przedsiębiorstwa.

Jak rozliczać taki faktoring?
Będąc stroną, która otrzymuje środki, rozliczasz je jako przychód, a gdy zostaną przesłane faktorowi, staną się rozchodem. Jeśli wciąż nie masz pewnością jak rozliczyć faktoring cichy, możesz poprosić o pomoc fachowców, którzy szybko wyjaśnią Ci, co robić.

Kiedy stosuje się faktoring cichy?

Przedsiębiorca może dopasowywać rodzaj faktoringu, z którego korzysta zależnie od konkretnej sytuacji. Faktoring tajny najczęściej ma zastosowanie w przypadku faktoringu pełnego, czyli z regresem. Faktor nie przyjmuje w takim wypadku na siebie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Skoro więc faktor nie zajmuje się windykacją należnych środków, nie ma potrzeby informowania dłużnika o sprzedaży wierzytelności. Nie jest on bowiem stroną w całym procesie.

Ile kosztuje faktoring?

Każda faktura jest wyceniana indywidualnie. Wystarczy tylko, że prześlesz dokument do analizy, by po krótkim czasie dowiedzieć się, opłaty na Ciebie czekają. Wiele firm faktoringowych udostępnia swoim klientom specjalne kalkulatory, które pomagają w wyliczeniu orientacyjnych kosztów.

Czy faktoring ma sens?

Z pewnością tak, ale przed zawarciem umowy z jedną z firm faktoringowych warto przeanalizować swoją sytuację finansową. Istnieją branże, w których finansowanie faktur to zjawisko powszechne i właściwie jedyne, które pozwala na zachowanie płynności finansowej „pomiędzy fakturami”. Zaletą faktoringu jest to, że umowy nie są podpisywane na długo i nie stanowią cyrografu, który może poprowadzić na dno nieostrożnego przedsiębiorcę. Zawsze istnieje możliwość skorzystania z faktoringu na próbę i przekonania się, czy rozwiązanie ma sens w konkretnym przypadku.