Prowadzenie działalności gospodarczej na pierwszy rzut oka może wydawać się banalnie proste. Jednak jedną z trudności może okazać się poprawne rejestrowanie dochodów. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu klarownych wyników, to niestety – nie ma tutaj drogi na skróty. W tym wpisie skupimy się na tym, czym jest ewidencja przychodów, kto musi ją prowadzić i dlaczego. Odpowiemy też, dlaczego warto rozważyć skorzystanie usług, które oferują biura księgowe, oraz o czym należy pamiętać w przypadku samodzielnego rejestrowania dochodów.

Ewidencja przychodów — czym jest i kto musi ją prowadzić?

To nic innego jak dokładna rejestracja przychodów. Ewidencja powinna być prowadzona z dbałością o najmniejszy szczegół oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, to jest z rozporządzeniem Ministra Finansów oraz ustawy o zryczałtowanym podatku. Musi ona odzwierciedlać stan rzeczywisty. To bardzo istotne, jeżeli samodzielnie prowadzisz rejestr, bez korzystania z usług księgowych biur rachunkowych.

Może być prowadzona w sposób tradycyjny, czyli papierowo, lub elektronicznie. Jednak, żeby uzyskać możliwość tworzenia dokumentacji w sposób cyfrowy, musisz zadbać o pewne detale. Wymienić tutaj możemy spisanie na piśmie instrukcji obsługi programu, którego używasz. Wspomniany program musi pozwalać na dostęp do informacji oraz uporządkowanie ich w formie chronologicznej. Twoim obowiązkiem jest również zabezpieczenie urządzeń, z których korzystasz do tworzenia ewidencji przychodów.

Do rejestrowania dochodów (indywidualnie lub poprzez biuro księgowe i świadczone przez nie usługi) zobowiązane są wszystkie podmioty, które rozliczają firmę na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ewidencja jest więc niezbędnym zbiorem dokumentów, który pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie z polskim prawem. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy może skorzystać z takiej formy opodatkowania. Przeznaczona jest ona wyłącznie dla firm jednoosobowych lub spółek osobowych. Ich dochód nie może przekroczyć limitu, który ustalany jest co roku.

Istnieją tutaj również wyjątki. Pod żadnym pozorem z opodatkowania ryczałtem na podstawie ewidencji przychodów nie mogą korzystać firmy związane z prowadzeniem aptek, wyrobem produktów objętych akcyzą (z wyłączeniem działalności w zakresie energii odnawialnej) lub handlem wartościami dewizowymi oraz częściami i akcesoriami do pojazdów.

Jakie są kary za nieprowadzenie ewidencji przychodów?

Prowadzenie ewidencji przychodów (samodzielnie lub korzystając z usług księgowych biura) jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy zdeklarowali chęć rozliczania się od ryczałtu i spełniają wszystkie kryteria przedstawione powyżej. Jeśli, z jakiegokolwiek powodu, dokumentacja nie zostanie okazana w odpowiednim czasie lub zostaną znalezione w niej błędy świadczące o braku rzetelności, urząd skarbowy ma możliwość nałożenia kary.

W jaki sposób zostaje obliczona należna kwota? Dochód jest szacowany, a na jego podstawie naliczany jest podatek aż pięciokrotnie wyższy od obowiązującego. To jeden z wielu powodów, dla których warto rozważyć współpracę z biurem księgowym i skorzystanie z oferowanych przez nie usług.

Ewidencja przychodów — samodzielne prowadzenie lub pomoc biura księgowego

Rejestrowanie dochodu może być bardzo wymagające i męczące dla przedsiębiorców, którzy mają wiele obowiązków i nie są zaznajomieni z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Oczywiście każdy właściciel firmy może sam prowadzić rejestr, całkowicie bez pomocy biura i korzystania z usług księgowych. Wtedy również nie musi informować o tym urzędu skarbowego, co jest konieczna w przypadku współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Wzór dokumentacji można znaleźć w aktualnym rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z dnia 17 grudnia 2002 roku.

Warto jednak rozważyć współpracę z biurem rachunkowym (o takiej decyzji należy poinformować US), ponieważ usługi księgowe w dużym stopniu ułatwiają prowadzenie biznesu, o czym pisaliśmy wcześniej. Zmniejszasz tym samym ryzyko popełnienia błędu. Nie musisz też martwić się o pilnowanie terminów.

Współpracując z firmą taką jak nasza z siedzibą w Łodzi, świadomie wybierasz usługi polegające na pełne wsparciu i doradztwie. Biuro księgowe zawsze dba o to, żeby ewidencja przychodów była prowadzona chronologicznie, rzetelnie i w sposób zgodny z regulacjami.